На другому-третьому тижні життя немовля стає більш неспокійний і примхливий, починає відмовлятися від їжі, погано спить. Батьки починають шукати причину такої поведінки, списуючи все на різні захворювання шлунково-кишкового тракту, вірусні інфекції, розлади нервової системи. Адже виною тому можуть бути звичайні коліки, які з’являються внаслідок підвищеного газоутворення в шлунку. Усунути, а часто попередити подібні нездужання може будь-яка годує жінка. При цьому важливо визначити ознаки кольок і виявити їх причину.
Коліки у новонароджених: ознаки, симптоми
Кишкова коліка з’являється в результаті метеоріческой процесів в травній системі. Організм дитини погано справляється з переварюванням ферментів, які потрапляють в його шлунково-кишкового тракту з молоком матері, що призводить до утворення газів. Тому поява сліз у новонароджених є нормальною ситуацією, яка зустрічається у 70% немовлят. Так що лякатися не слід. Необхідно просто виявити вчасно симптоми кишкової коліки і знайти спосіб вирішити проблему.
Ознаки коліків у новонароджених зазвичай проявляються комплексно. До них відносяться:
- Тривалий пронизливий крик. Він має фазу затихання і посилення, так як болі в шлунку виявляються хвилеподібно. Ніякі ігри та інші способи відволікти чадо в цьому випадку не допомагають.
- Відмова від їжі. Батькам здається, що карапуз просто вередує, відмовляючись від грудей або пляшечки. У ряді випадків він може почати смоктати, а потім продовжити кричати.
- Занепокоєння. Малюкові дискомфортно перед нападом коліки. Він починає викручуватися, кряхтеть, вести себе неспокійно, починає хникати, кривити рот.
- Раптовість. Якщо дитячий плач починається різко, без явних на те причин, в процесі гри, коли у малюка гарний настрій, то це явні ознаки кольок у грудничка.
- Роздутість живота і напруга тіла. Малюк починає затискати кулачки, сова ніжками, а при тому, що промацує його животик вдувається.
- Відходження газів. Під час плачу у малюка може здуття живота змінюватися відходженням газів, що допомагає дізнатися, що у дитини коліки.
- Як ще зрозуміти що у малюка коліки? Можна поміряти температуру. При цьому захворюванні її бути не повинно. Також слід оглянути шкірні покриви немовляти, щоб виключити алергічні реакції. Зверніть увагу, чи подобається чаду лежати на животі. Якщо виявляються занепокоєння в такому положенні, то це може свідчити про інші захворюваннях. Крім цього, у малюка немає запору або проносу, він добре їсть, а після їжі починає кричати. Можете з 90% впевненістю починати вирішувати причину появи коліки.
Причини коліків у новонароджених
У медичному середовищі немає єдиної думки щодо причини коліків. Вони можуть з’являтися і від неправильного раціону годуючої жінки, і від індивідуальних особливостей організму малюка. Деякі педіатри сходяться на думці, що причина колік у новонароджених не одна, а є проявом цілого ряду особливостей дитячого організму. Найчастіше виділяють такі причини коліків у новонароджених:
- Недолік ферментів. Їжу новонароджений отримує тільки з молоком матері. При цьому в його організмі не вистачає ферментів, які б розщеплювали всі наявні в складі мікроелементи. В результаті коліки утворюються від погано засвоюваної лактози, продуктів бродіння.
- Незріла ЦНС. Нервова система регулює всі життєві процеси. З огляду на те, що ЦНС у дитини ще тільки формується, то організм не отримує імпульсів на переробку певних продуктів.
- Дисбактеріоз мікрофлори кишечника. Корисні бактерії в кишечнику з’являються поступово. Тому в дитинстві їх нестача може призводити до появи коліків.
- Підвищене газоутворення. Шлунок малюка ще дуже маленький, тому що утворюються гази його розтягують. При розтягуванні стінок з’являється біль і спазм, що і викликає дискомфорт.
- Психосоматическая реакція. У ряді випадків, на думку фахівців, причинами появи коліків може бути стресова обстановка в сім’ї.
- Шкідливі звички матері. Якщо вагітна або годує жінка курить, то нікотин порушує процеси всмоктування поживних речовин, що погіршує перистальтику шлунка новонародженого.
- Причини коліків можуть бути і індивідуальні. Тому батьки повинні бути готові до них, а також повинні знати, як зрозуміти що у немовляти коліки.
Ставимо діагноз
- Якщо ви помітили занепокоєння у карапуза, хвилюєтесь, що він часто плаче, то зверніть увагу на наступне:
- Коли починається сильний плач? Якщо після і під час їжі, то це може бути ознакою коліки.
- Який інтервал між плачем? Якщо малюк плаче близько 3 годин, а потім затихає, то це ознаки газоутворення.
- Чи є блювота, температура, пронос? Якщо немає цих симптомів, то малюк страждає від здуття живота.
- Додатково ви можете порадитися з педіатром, який не тільки визначить причину нездужань грудничка, а й призначить лікувальні і профілактичні заходи.
Профілактика і лікування колік
- Якщо ви виявили симптоми кишкових кольок, то слід вживати заходів:
- Знизити кількість і обсяги годування. Шлунок малюка може не справлятися з переробкою надходить їжі.
- Переглянути раціон годуючої жінки. Слід виключити з нього продукти, що провокують коліки.
- Переглянути температуру в приміщенні. Дитина не повинна перегріватися, так як в цьому випадку у нього знижується швидкість обміну речовин.
- Правильно годувати грудьми. Слідкуйте, щоб під час годування малюк не ковтав повітря.
- Викладати на живіт або тримати стовпчиком після годування. Це сприяє прискоренню травлення і допомагає зняти спазми.
- Робити гімнастику і масаж животика. Це знизить спазми, поліпшить травлення, знизить газоутворення.
- Давати препарати, що знижують і усувають гази в шлунку малюка. До таких препаратів відноситься «Колікід», який містить симетикон, що сприяє розриву і виведенню газових кульок з організму немовляти. Препарат не токсичний, він не містить спирт, речовин що провокують алергічні реакції. До того ж, він не всмоктується в стінки шлунка, не потрапляє в кров, а тому є безпечним для новонародженого.